Семінар «Організація медичної допомоги у сільській місцевості»

– Реформа охорони здоров’я — це не про те, як лікувати, а про те, як керувати процесом

 

31 січня 2019 року в Києві асоціація об’єднаних територіальних громад України, Українська федерація громадських організацій сприяння охороні здоров’я громадянського суспільства та «Medical professional events» зібрали представників ОТГ, лікарів і керівників первинної ланки для публічного обговорення в рамках семінару «Організація медичної допомоги у сільській місцевості».

Необхідність заходу була продиктована чисельними запитаннями, які виникають в управлінців місцевого самоврядування і медиків щодо імплементації Закону України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості». Бо, давши старт реформі сільської медицини, закон не дав чіткого розуміння у місцевих громадах конкретних юридичних, фінансових, організаційних рішень.

Організатор і модератор семінару Алла Кізім на прохання інтернет-видання «ITMED» більш детально розповіла про його мету:

— В Україні йде реформування галузі охорони здоров’я та одночасно адміністративно-територіальна реформа. І щодо застосування закону №1771 про надання медичної допомоги в сільській місцевості виникає дуже багато запитань на місцях. Саме тому ми запросили представників Мінрегіону, в тому числі радника міністра регіонального розвитку та експерта з питань адміністративного устрою Юрія Ганущака, щоб вони донесли до людей необхідну інформацію. Тому формат нашого семінару — запитання-відповіді. З цієї з причини він принципово безкоштовний для представників ОТГ, селищних голів, економістів, бухгалтерів, юристів, керівників первинної ланки, лікарів — усіх людей, які зібралися сьогодні в залі.

Алла Кізім також зазначила, що це не перший схожий захід. Компанія «Medical professional events» вже проводила минулого року семінар на тему надання медичної допомоги в територіальних громадах. А 17 квітня 2019 у столиці в рамках Міжнародного медичного форуму очікується розширена конференція, до якої організатори зобов’язуються залучити владу і профільні міністерства, представників ОТГ зі всіх куточків України.

Найбільше запитань у присутніх, звичайно, було до спікерів Наталії Лісневської — координатора медичного напряму Центрального офісу реформ та Юрія Ганущака — радника міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України. Мова йшла про формування та коригування спроможних мереж, трудові стосунки в закладах охорони здоров’я, особливості взаємодії громад з Національною службою здоров’я України.

— Спроможна мережа формується задля того, щоб пацієнт мав доступ до адекватної первинної медичної допомоги, і для того, щоб лікар первинної ланки мав змогу її надати. Я не кажу, що мережа повністю сформована, вона лишень частково затверджена, — визнала в своїй доповіді Наталія Лісневська.

А присутні в залі управлінці ОТГ та керівники медичних закладів засипали представників Офісу реформ при Мінрегіонбуді незручними запитаннями. Про те, як на практиці громадам «ділити територію» і фінансувати медичні заклади в умовах, коли між ідеологією медреформи, засадами не здійсненої в повному обсязі адміністративно-територіальної реформи та чинним адміністративним устроєм виникає все більше розбіжностей. Дошкульними були запитання з економічним підґрунтям — що буде з існуючими сільськими ФАПами чи, скажімо, з практикою працевлаштування лікарів районної первинки на півставки безвідносно кількості підписаних декларацій.

Врешті загальний конструктивний напрямок дискусії надав Юрій Ганущак, який заявив:

— Ми тут зібралися для того, щоб виробити рекомендації для уряду. Мені як представнику Центрального офісу реформ дуже потрібен зворотній зв’язок, щоб розуміти, як рухається реформа охорони здоров’я. Бо реформа охорони здоров’я не в тому, як лікувати хворого, а в тому, як управляти процесом.

Нотки занепокоєння звучали й в доповіді професора Ігоря Шкробанця, представника Національної академії медичних наук України, який фактично визнав, що наукові й професійні кола медичної громадськості не залучені у виробленні національної стратегії охорони здоров’я. А президент Асоціації стоматологів України Ірина Мазур з гіркотою розповідала про те, що держава більше не підтримує первинну профілактику стоматологічних захворювань.

Проте були серед доповідачів спікери-оптимісти. Президент Української асоціації фахівців ультразвукової діагностики Олег Динник ділився з присутніми ідеями застосування економічно вигідної, дешевої УЗ-діагностики на первинній ланці. А, розповідаючи про оснащення ЦПМСД та процедуру проходження тендеру, генеральний директор порталу «Інформаційні технології в медицині ITMED» Андрій Каспаревич майже переконав аудиторію, що бути лікарем-підприємцем не важко. Це вимагає лише любові до своєї справи та сміливості.

Comments are closed.